Latgaliešu valodai liela diena! Tagad pieejams prasmīgs (MI) modelis un praktisks rīks latgaliešu valodas transkribēšanai.

Latviešu valodā runas atpazīšanas, kā arī transkribēšanas rīki jau vairākus gadus ir plaši pieejami lietošanai. Pateicoties LU MII Mākslīgā intelekta laboratorijas darbiniekiem, nu arī latgaliešu valodai pieejami arvien vairāk digitālu risinājumu latgaliešu valodā. 

LU MII Mākslīgā intelekta laboratorija radījusi ne tikai pirmo mākslīgā intelekta (MI) modeli, kas atpazīst latgaliešu runu, bet arī brīvi pieejamu runas transkribēšanas rīku latgaliešu valodā. Modelis apmācīts ar Mūsdienu latgaliešu runas korpusa un Bolsu tolkas datiem. 

 

Latgaliešu valoda ir neatņemama latviešu valodas un kultūras mantojuma sastāvdaļa, tāpēc ir svarīgi nodrošināt pilnvērtīgu latgaliešu valodas pastāvēšanu un attīstību digitālajā telpā. (…) Šobrīd runas tehnoloģiju nodrošināšana latgaliešu valodai tuvojas latviešu valodas līmenim,” tā stāsta LU MII Mākslīgā intelekta laboratorijas vadītājs Normunds Grūzītis

 

Transkribēšanas rīks vēl nav pilnīgi precīzs, kādēļ dota iespēja ikkatram veikt labojumus atšifrējumā. Tāpat rīka darbības uzlabošanai, īpaši dažādo izlokšņu atpazīšanai, nepieciešami vairāk runas datu! Savu pienesumu latgaliešu valodas runas atpazīšanai digitālajā vidē vari ierakstot, klausoties un labojot teikumus Bolsu tolkas mājaslapā!

 

“Mums ir ļoti svarīgi dažāda veida runātāji. Ar dažādību es domāju vecumu, dzimumu, kas ietver sevī arī runas dažādības. Kāds runā ātrāk, kāds lēnāk. Kādam varbūt ir vēl akcents, arī izlokšņu īpatnības ir tiešām svarīgas,”  tā stāsta Kristīne Pokratniece (LU MII zinātniskā asistente) sarunā ar LTV ziņu ēterā. Raidījumu skatīties vari šeit

 

Apmācītais MI modelis ir pieejams jebkuram saitē https://ltg.late.ailab.lv/, nav nepieciešams izveidot lietotāja kontu. 

Demonstrāciju, kā darbojas LATE digitālais rīks latgaliešu valodas transkribēšanai, vari apskatīt šeit. Savukārt tekstu šajā demonstrācijas video lasa cits MI modelis, kurš radīts sadarbībā ar Latvijas Neredzīgo bibliotēku.

 

Latgaliešu un latviešu valodas mākslīgā intelekta modeļu apmācībai nepieciešamo datu kopu (runas korpusu) izveidē un attīstībā piedalās Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas, LU MII un LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieki, savukārt būtiska loma “Balsu talkas” veiksmīgā organizēšanā un īstenošanā ir bijusi sadarbība ar Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociāciju.

Latviešu un latgaliešu valodas runas atpazīšanas modeļu apmācība un LATE rīka izveide tika aizsākta Valsts pētījumu programmā "Letonika" un tiek aktīvi turpināta Valodu tehnoloģiju iniciatīvas projektā.

 

              

Projektu “Valodu tehnoloģiju iniciatīva” (Nr. 2.3.1.1.i.0/1/22/I/CFLA/002), līdzfinansē Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma investīcija un Valsts budžets.

Dalīties