Vēl pirms Ziemassvētkiem, 19. decembrī, notika brīnišķīgs projekta noslēguma seminārs “Pēcpusdienas LATE: sarunas par latviešu valodu un tehnoloģijām”, kurā pulcējās arī Valodu tehnoloģiju iniciatīvas dalībnieki, kopā ar visiem projekta partneru pārstāvjiem un dažādu institūciju pārstāvjiem.

2024. gada 19. decembrī notika seminārs "Pēcpusdienas LATE: sarunas par latviešu valodu un tehnoloģijām", kurš kalpoja kā noslēdzošais pasākums VPP "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai" projekta "Mūsdienu latviešu valodas izpēte un valodu tehnoloģiju attīstība" rezultāti un projekta laikā paveiktais. 
Projekta vadītāja Ilze Auziņa iepazīstināja klausītājus ar projekta komandu, pētījumu galvenajiem sasniegumiem, kā arī uzsvēra, ka aizsākti nozīmīgi fonētiskās, leksiskās un gramatiskās sistēmas pētījumi, kas būtu jāturpina, kā arī vēlāk iepazīstināja ar “Mūsdienu latviešu valodas vārdnīcas” izveides procesu. Andra Kalnača savā ziņojumā iepazīstināja ar valodas datos balstītiem vārddarināšanas, semantikas, pragmatikas u. c. pētījumiem. Baiba Saulīte parādīja, kādi sintaktiski marķēti dati ir pieejami Korpuss.lv un kā tos izmantot, kā arī parādīja, kā un kādēļ sintaktiski tiek marķētas “Tēzaurā” iekļautās vairākvārdu leksēmas. Pasākuma laikā varēja dzirdēt vēl daudz citu interesantu prezentāciju par mūsdienu pētniecības sasniegumiem un potenciālajiem pētniecības virzieniem. 
Pasākumā piedalījās visi projekta partneri, kā arī interesenti no Izglītības un zinātnes ministrijas, Latviešu valodas aģentūras, Latvijas Okupācijas muzeja, Latvijas Nedzirdīgo savienības, Latvijas Zinātnes padomes, Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas un citām institūcijām. 
 

Par projektu: 

Projektā iesaistītās institūcijas ir Latvijas Universitātes (LU) Matemātikas un informātikas institūts, LU Latviešu valodas institūts, LU Humanitāro zinātņu fakultāte, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts un RTU Liepājas akadēmija (iepriekš – Liepājas Universitāte). 
Projektā tika attīstīta digitālā infrastruktūra valodas pētniecībai, izveidoti jauni un papildināti esošie valodas resursi (korpusi un vārdnīcas), kas iekļauti CLARIN-LV repozitorijā. Izstrādātas arī vairāk nekā 30 zinātniskās publikācijas (25 no tām indeksētas Web of Science un/vai Scopus datubāzē), daļa no tām iekļautas arī tematiskā rakstu krājumā – Valoda: nozīme un forma 14. Gramatika un korpusa pētījumi. Kalnača, Andra (sast. un red.). LU Akadēmiskais apgāds, 2023. https://doi.org/10.22364/vnf.14. Par pētījuma rezultātiem sagatavoti gandrīz 80 referāti un ziņots 32 starptautiskajās zinātniskajās konferencēs.
Projekts īstenots sinerģijā ar VPP projektu “Atvērtas un FAIR principiem atbilstīgas digitālo humanitāro zinātņu ekosistēmas attīstība Latvijā (DHELI)” (VPP-IZM-DH-2022/1-0002) un “Valodu tehnoloģiju iniciatīva” (2.3.1.1.i.0/1/22/I/CFLA/002) (VTI), bet atsevišķi projekta virzieni turpinās Latvijas Zinātnes padomes FLPP projektos, piemēram, “Latviešu valodas skaitļojamo leksisko resursu attīstīšana dabiskās valodas sapratnei un tekstradei (WordNet2)” (lzp-2022/1-0443), “Latviešu valodas morfēmu un vārddarināšanas modeļu datubāze” (LVMVMD) (lzp-2022/1-0013), “Biežākās kļūdas latviešu valodā: korpusā balstīta kļūdu analīze un teksta labošana (Norma)” (lzp-2023/1-0481), “Mūsdienu latviešu valodas pareizrunas standartizācija” (lzp-2024/1-0613).
 
 

          

Dalīties